Temizlik sektörü için yeni bir sayfa açılıyor! Türkiye’nin gelişiminde sadece bilim ve teknolojiyle ilgili değil, tüm sektörlerle ilgili yepyeni hikayeler yazılıyor.

Temizlik Sektörüne Geleceğin Sorusu: Uzay kapsülümüzü nasıl temizleyeceğiz?

Alper Gezeravcı, İstikbal Göklerdedir

DALGALAN SENDE ŞAFAKLAR GİBİ EY ŞANLI HİLAL!

Alper Gezeravcı‘nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na yolculuğuyla birlikte bizim de görevimiz başladı. O kendi alanında çıkabileceği en üst seviyeye çıktı bile. O bir pilot ve şimdi 610 numaralı astronot rozetiyle, Alper Gezeravcı bayrağımızı yerden 400 km yükseklikte 20 Ocak 2024’ten beri dalgalandırıyor. Peki biz temizlik sektörü içinde çıkabileceğimiz en üst seviyeye çıktık mı?

PROFESYONEL HALI YIKAMACILAR İŞİN NERESİNDE?

Bizler, yani bu sektörün liderleri, günlük işlerimize devam ederken, bir yandan da ülkenin gelişimi için atılacak daha büyük adımların bir parçası olabiliriz. Amerikalıların “it is not rocket science*” dediği gibi, görümüzde büyütmeyelim, bu bizim için de hiç zor değil. Ülkemizde roket bilimi ile uğraşan mühendisler var. Biz kendi zorluklarımızı aşmak ve buna ilaveten ülke misyonumuz için görevimizi layıkıyla yapmak zorundayız.

İSTİKBAL GÖKLERDEDİR!

Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal göklerdedir’ sözü, şimdi daha bir anlamlı. Türkiye’nin uzay yarışındaki ilk adımları, bu vizyonun ne kadar ileriye taşınabileceğinin bir göstergesi. Bu yolda herkesin bir rolü var. Ve bu, endüstriyel temizlik sektörünü de kapsıyor.

Bu başarı, temizlik sektörü için ilham olsun.

‘Gelecekte üreteceğimiz yerli ve milli uzay kapsülümüzün temizliğini kim sağlayacak?’ diye sorduğumuzda, aslında bu soru, sektörümüz için yeni ufuklar açıyor. Uzay kapsüllerinin içini temizleyecek cihazlar geliştirmek gibi konular, tamamen ülkemizin temizlik sektörünün elitlerinin elinde. Evet sarayların, yalıların, üst düzey iş adamlarının, bürokratların ve siyasetçilerin halılarını bizler yıkıyoruz. Peki temizlik bilimi konusunda başka neler yapabiliriz. Sektörümüzün ulaşacağı son nokta bu mu?

Temizlik Sektörü İçin Hayal Değil

Açıkçası, bu sadece bir hayal değil, somut bir hedef. Başka bir deyişle temizlik endüstrisi de, uzay yarışına destek olabilir. Bu sebeple, her ne kadar günlük işlerle meşgul olsak da, büyük resmi görmek ve onun bir parçası olmak için daha geniş bir perspektife sahip olmamız gerekiyor.

Bu bilgiler ışığında, endüstriyel temizlik sektörünün liderleri olarak, sizlerin bu yeni ufka, uzayın derinliklerine, kendi bilgi ve tecrübelerinizle katkıda bulunmanız bekleniyor. Her büyük başarı, küçük adımlarla, ama doğru bir vizyonla başlar. Atatürk “İstikbal göklerdedir!” sözüyle bu vizyonu çizmiş. Bizim de bu büyük başarı hikayesinin bir parçası olabileceğimize şüphe yok. Uzay yolculuğu, sadece yıldızlara ulaşmak için değil, aynı zamanda kendi potansiyelimizi keşfetmek için de bir fırsat. Ve bu yolculukta, hepimize çok önemli roller düşüyor.

*it is not rocket science: Doğrudan çevirisi “bu roket bilimi değil”. Türkçe karşılığı “Gözünde büyüttüğün kadar zor değil.

23 Ocak 2024
Rıdvan Bektaş