REKABET OLAN YERDE REHAVET OLMAZ – SAFARİ BAŞLIYOR

Artık rekabet normal zamanların ötesinde bir öneme sahip. Kıyasıya rekabetin olduğu bir döneme girmiş bulunuyoruz. Bu konuda güzel bir hikaye var. Halı yıkama sektöründe rekabeti anlatabilmek amacıyla hikayeyi uyarlayarak yazıyorum.

Halı Yıkama Sektöründe Rekabet

Halı Yıkama Sektöründe Rekabet

İki halı yıkamacı safariye gitmiş. Bir kaç hayvan fotoğrafı çektikten sonra irice bir aslanın yaklaştığını görmüşler. Dostlarımızdan biri ayakkabılarını bağlamaya yeltenince diğeri dumura uğramış halde sormuş.

– Aslandan daha hızlı koşamayız ki.

Koşmaya başlarken yanıtlamış diğeri.

– Yani senden hızlı koşsam yeter.

Gelgelelim bize. Bir sezonu daha geride bırakırken büyük bir aslanın sektörümüze yaklaştığını görüyoruz. Bakalım kimler daha “hızlı koşup” önümüzdeki sezona kendini sağ salim atacak?

Şimdi hızlı koşmaya bir örnek verelim. Karantina sürecinde kapatmak zorunda kalan restoranları-kafeleri bilirsiniz. Bu kadar insan nerede yiyip içecek? Her şeyi hesaba katarak birileri bu boşluğu doldurmalı. Hızlı koşan ve iyi rekabet eden restoran ve kafeler sistemlerini hızlı bir şekilde paket servisine, online satışa çevirerek normal zamandan daha fazla ciro yaptı. Markalarını daha geniş bir alanda tanıtma şansı buldu. Dönemsel olarak sektörü çalkalayan durumlarda işletmesini dönüştürmeyi başaranlar aslandan kurtulmakla kalmayıp krizi fırsata çevirdi.

Bu sırada covid19 dolayısıyla dostlarımızdan bazılarının vefat haberini alıyoruz. Vefat eden dostlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Hastalığı geçiren arkadaşlarımızın sayısı da azımsanmayacak düzeyde. Neredeyse her gün yeni bir arkadaşımız covid19’a yakalanıyor. Tüm sektör çalışanlarına ve iş ortaklarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Dualarımız sizinle. İhtiyaç halinde telefonlarımızın başındayız. İnşallah en kısa zamanda atlatırsınız, hep birlikte atlatırız.

Hem rekabetin ve hem de mücadele azminin hüküm sürdüğü bu zamanlarda, sektör olarak küllerimizden yeniden doğuyoruz. Bir anka kuşu gibi, zorluklardan daha güçlü ve yenilikçi bir şekilde yükseliyoruz. Fakat bu süreçte, sadece hızlı koşanlar değil, aynı zamanda esnek ve uyum sağlayabilenler de öne çıkıyor. Halbuki zorlukları fırsata çevirmek, sektörümüzde kurumsallığın ve kalitenin temel taşı olacak. Üstelik bu süreç, her birimizin iş modelini gözden geçirmemizi ve yeniden şekillendirmemizi gerektiriyor.

Rekabet olan yerde rehavet olmaz.

2020 temizlik sektörünün önemini hepimize gösterdi. Sektörün daha kurumsal işletmelere sahip olması için çalışmak hepimiz için vatani bir görevdir. Hep birlikte kurumsallaşma yolculuğuna devam edeceğiz. Sürekli rekabet ederek, rehavetin olmadığı bir sektör olacağız. Daha kaliteli hizmet sunabilmek için elbirliği ile çalışacağız.

Özetle rekabetin ve mücadele azminin hüküm sürdüğü bu zamanlarda, sektör olarak küllerimizden yeniden doğuyoruz. Bir anka kuşu gibi, zorluklardan daha güçlü ve yenilikçi bir şekilde yükseliyoruz. Zorlukları fırsata çevirmek, sektörümüzde kurumsallığın ve kalitenin temel taşı olacak. Binlerce kilometrelik bu yolculuk, şimdi, birlik ve beraberlikle atacağımız bu ilk adımla başlıyor. Lao Tzu’nun dediği gibi, ‘Binlerce kilometrelik yolculuk, tek bir adımla başlar.’ Biz de bu yolda, adımlarımızı sağlam ve kararlı atarak, hep birlikte yürüyeceğiz. Her zorlukla birlikte bir yeniden doğuş, her mücadele ile birlikte bir başarı hikayesi yazacağız. Nitekim rekabetin olduğu yerde rehavet olmaz; biz de bu bilinçle, sektörümüzü daha iyi bir geleceğe taşıyacak her adımı büyük bir özveriyle atacağız.