Halı Yıkamacılar Fit vs Pro
               Halı Yıkamacılar Fit vs Pro

Tanıdığım halı yıkamacılar çoğunlukla fit vücut ölçülerine sahip. Sizce bu tesadüf mü?

Kilo konusunda en son konuşacak kişi benimdir. Belki de 112 kg’lık 2. derece bir obez olarak her yerde ağırlığım hissedilsin istiyorumdur. 😂

Emek yoğun bir iş halı yıkama mesleği. Bu nedenle bu mesleği yapan arkadaşlarımızın fit vücut ölçülerine sahip olması çok normal. Çünkü neredeyse her gün onlarca kilo halıyı oradan oraya hallaç pamuğu gibi taşıyorlar.

 

Peki profesyonel halı yıkamacılık nedir?

Değerli bir büyüğüm şöyle demişti. “Bir halı yıkamacı mesleğe atıldığı ilk iki yıl içerisinde şoförlüğü, 2-3 yıl içerisinde halı yıkama makinalarını, 4. yılda da telefonlara bakmayı bırakamıyorsa halı yıkama mesleğini bıraksın.” 

Gelelim kurumsal halı yıkama işletmesi sahiplerine. Onları ayrıca değerlendirmek lazım. Kurumsal halı yıkama işletmesi sahiplerinde kilo oranı hatırı sayılır oranda artıyor. Tabi ki halı yıkamacıların kilo almasını istemem. Hele hele benim gibi obez olmanızı hiç istemem. Hem kurumsal hem fit olan ve nadir de olsa bu özelliklerini muhafaza eden arkadaşlar bu genellemenin dışındadır. Halı temizlemeciliğe yıllarını vermiş değerli büyüğüm *Bahattin Ersönmez’in yukarıdaki sözlerini yabana atmamak lazım.

 

O halde nasıl profesyonel halı yıkamacı oluruz?

Özetleyecek olursak kurumsal halı yıkama işletmesi olmak için yaptığınız işleri delege etmelisiniz. Bütün işe kendimiz koşarsak hiç bir zaman temizlik sektörünün başarılı iş adamı olamayız. Ezcümle arabayı çalışma arkadaşlarımız sürecek, halıyı yetiştirdiğimiz ustalarımız yıkayacak, telefona müşteri temsilcimiz bakacak. Buna karşılık biz de tüm işin sürdürülebilir olması ve büyümesi için stratejileri belirleyeceğiz. Halı yıkama işini zirveye taşımak için gerekli araştırmaları, halı yıkama sektörüyle ilgili yedek parça, halı şampuanı, halı yıkama makinesi fırçası ve sarf malzeme alışverişlerini, iş seyahatlerini biz yapacağız. Hem fuarlara gideceğiz, hem de dernek toplantılarına katılacağız. Tabi ki teknik gezilere biz de gideceğiz. İşte tam da o zaman halı yıkama mesleği endüstriyel temizlik sektörünün saygın bir mesleği olacak. Halı yıkamacılar da temizlik sektörünün saygın iş adamları. Tabi ki bu arada belki biraz kilo da alabiliriz.

2021 yılı sektörümüz için güzelliklerle dolsun. Yeni yılınız ve tatiliniz mutlu, yeni sezonlarınız bereketli olsun.

Rıdvan Bektaş

Ocak 10, 2021