Garajdan Global Şirketlere
Garajdan Global Şirketlere

Garajdan Global Şirketlere

Garajdan global şirketlere yolculuk her zaman dikkatimi çekmiştir. Amerikalı büyük şirketler çoğunlukla garajlarda kuruldu. Bu global şirketlerin gelişimi ve girişimcilik eğitimi açısından çok önemli bir veri. Bizde garaj yok, ülkemizde bu nedenle büyük şirketler kurulmuyor. Bu tamamen doğru değil fakat içinde bazı hakikatleri barındırıyor. Çoğu ev ortamı iş geliştirme açısından kısırdır. Özellikle apartman kültüründe garaj veya özel çalışma odası olsaydı belki bizde de ergenlik sonrası kurulmuş Apple’lar, Facebooklar olurdu. Kaldı ki bazılarımız garajı olan evlerde yaşamasına rağmen böyle bir derdi yok. Neyse benim derdim kocaman evlerde hayatta kaygısı olmadan büyüyen zengin ailelerin şımarık çocuklarıyla değil. Asıl derdim geçtiğimiz aylarda uzun uzun evde kalmak zorunda kalan ve çalışmak zorunda olan iş insanlarıyla.

Evde Verimli Çalışma Ortamı Yaratmak

Evimizde verimli vakit geçirebileceğimiz bir ortam var mı? Çalışma odası, garaj ne olursa. Bir çok vatandaşımızın evinde yatak odası dışında çalışabileceğimiz özel bir oda yok. O halde evde vakit geçirmek bizim için neden keyifli olsun ki? “Evde hayat var!” sloganının karantinayla ilgili olduğunu biliyorum ve buna bir itirazım yok. Bazı inşaat şirketleri bu olgu üzerinden “yeni evde hayat var” şeklinde reklamlar yapıyorlar. Eşyaların işgal ettiği bir evde nasıl bir hayat olabilir?

Yeni Normale Uyum ve İş Hayatı

İş insanları için evde değil, iş yerinde hayat var. Çoğu üretken fikirler, verimli çalışma saatleri, yalnız kaldığımız ortamlarda ortaya çıkar. Ev dinlenme, huzur bulma ortamıdır. Eve iş getirme derler bizde. Geçen aylarda uzunca bir süre eve iş götürmedik fakat işe de gidemedik. Acaba evde mi, işte mi huzur buluyoruz? Bana kalırsa bir işimiz olduğunda evde, evde huzurlu isek işte başarı ve huzur var. İşsiz insanların bulunduğu evde hayat emaresi yoktur. Yeni normale geçtiğimiz şu günlerde eski iş imkânlarına kavuşmuş olmanın verdiği mutluluk ziyaret ettiğim her işletmede insanların yüzüne yansıyor.
Hepinize huzurlu, hayat dolu, bereketli işler ve tabii ki sağlıklı günler dilerim.