Dünya Çölleşme ve Kuraklık ile Mücadele Günü

Dünya Çölleşme ve Kuraklık ile Mücadele Günü

Evvela su tasarrufu teknolojileri yaygınlaşsın diye farkındalığı artırmak için bir şeyler yapmak zorundayız. Boşa su tüketimi konusunu ülkemizde ve sektörümüzde yeterince dikkate alınmayan bir konu. Su tasarrufu teknolojileri açısından biz bu konuda ürettiğimiz makinelerde seçtiğimiz pompadan nozullara kadar su tüketimini minimize etmeye gayret ediyoruz. Aynı sebeple istiyoruz ki oluşturmak istediğimiz hijyen, kullanacağımız suyun kirlenmesine ve yeni nesillerin suyunun şimdiden harcanmasına neden olmasın.

Su tasarrufu teknolojileri ile ürettiğimiz makineler
Su tasarrufu teknolojileri ile ürettiğimiz makineler


Ayrıca sektörümüzdeki bazı işletmeler kullandığı aşırı çamaşır suyu ile zehirlediği suyu kanalizasyona veriyor. Hem kirletiyor hem de bir halıyı temizlemek için yüzlerce litre su kullanıyor. 2004-2005 yıllarında oluşturulan su kullanım hassasiyeti belediyelerin sokakta araç-halı yıkanmasını yasaklaması sonucu halı yıkama sektörü patlama yapmıştı. Bu vesileyle bir çok halı yıkama işletmesi kurulmuştu. Bence halı yıkama işletmeleri o dönemde amaçlanan su tüketimini azaltmak olgusunu unutmamalı. Ayrıca su tüketimini azaltmayı kendilerine misyon edinmeli. 

 
Tasarruflu Nozul

Tasarruflu Nozul

Geçen yıl ABD’de üretilen az tüketime sahip sprey nozulları ülkemizde üretip makinelerimize entegre ettik. Yeni halı yıkama makinelerimizdeki su kullanımını azalttık. Ayrıca, su tasarrufu teknolojisi adına halıyı tozundan ıslatmadan arındıran iki adet makine ürettik. Halı çırpma makinesi ve otomatik süpürge makinesi. Bu işlemler, ıslak yıkamadan önce yapılan toz alma işlemiyle başlar. İlaveten, kurutma sonrası yapılan son kontrol, paketleme ve hav alma işlemi de bu önemli göreve hizmet eder. Böylece, bu teknolojiler sayesinde, halı yıkamada oluşacak aşırı su tüketimi, halı kuru haldeyken yapılan temizlikle minimize ediliyor. Bu yenilikler, su tasarrufu sağlarken aynı zamanda çevre dostu bir yaklaşımı da beraberinde getiriyor.

Su tüketimini azaltmaya yönelik farkındalık belgeseli

Su kullanımını azaltmak konusunda en beğendiğim icatlardan birisi bulaşık makinesidir. Aşağıda bu konu hakkında enfes bir belgeselin tanıtımı var. Sponsor olan bulaşık makinesi deterjanı finish’i de böyle bir projeye destek olduğu için tebrik ediyorum. İyi seyirler dilerim.

Sonuçta tüketeceğimiz su çocuklarımızın tüketeceği suyu ya azaltıyor ya da kirletiyor. Bir dünya vatandaşı olarak hem çocuklarımız hem de dünya için yapmamız gereken, su tüketimini azaltmaktır. Bu bağlamda dünya çölleşme ve kuraklık ile mücadele gününü kutluyorum. Daha aydınlık gelecek için yazmaya, okumaya, üretmeye devam edeceğiz.

Dünya Çölleşme ve Kuraklık ile Mücadele Günü (17 Haziran Pazartesi 2019)

Rıdvan Bektaş
Gar-Mak Makine
Tasarım ve Pazarlama Müdürü