Halı Servis Elemanı

Halı Servis Elemanı

Halı yıkama sektöründe servis elemanı nasıl olmalı?

Hepimizin malumu halı yıkama işletmelerimizin, görünen yüzü halı servis elemanlarımızdır. Profesyonel ve kurumsal bir işletme olma yolunda atılan adımların en önemlisi, personel eğitimidir. Halı servis elemanımızın dış görünümü, diksiyonu, davranışı ve mesleki bilgisi müşteriler gözünde imajımızı ve saygınlığımızı belirler. Kendinden emin, öz güvene sahip ve dürüst bir servis personeli, her zaman firma için artı ve kalitenin devamlılığını sağlar.

Hak ettiğimiz bereketli kazançlara ulaşmak için personel eğitimimiz ilk sırada olmalıdır.  Ne kadar güzel yemek yaparsanız yapın, uygun sunum olmadıkça lezzetini anlatamazsınız. Aynı şekilde her ne kadar temiz ve özenle halı yıkarsanız yıkayın. Halı servis personeliniz yeterli düzeyde işin ciddiyetine vakıf değilse, hak ettiğinizi talepte zorlanırsınız.

Mesleğimizde sektör olarak, toplam kaliteye ulaşmak için her birimde belli standartları oluşturmak, meslektaşlarımızla paylaşarak uygulanması yönünde çaba sarf etmek, hepimizin görevidir. PHTYD olarak 2010 yılında o günün şartlarında hazırlanan “halı servis elemanı iş ve hizmet tanımı” bilgi kaynağı olarak paylaşımlarınıza sunulmuştur. Umarım günümüz dernek yönetimleri, mesleğimizle ilgili bu ve benzeri standartları dikkate alırlar. Günümüz şartlarında değerlendirerek üyelerine tavsiyelerde bulunurlar.

Yararlı olması dileğiyle, saygılarımı sunarım.

PHTYD BAŞKANI
Bahattin ERSÖNMEZ