HALI YIKAMA SEKTÖRÜNE ADANMIŞ BİR ÖMÜR – ŞAKİR AKYÜZ

“Bir ömür bu sektörden kazandım, çoluğumu çocuğumu okuttum. Giderken de bu sektöre birşeyler vermeyi hayal ettiğimiz için Haltemder’i kurduk.” Şakir Akyüz

Şakir Akyüz abim ile beyin kanaması geçirmeden bir gün önce Haltemder toplantısında samimi ve güzel bir toplantı yaptık. Ömrünü bu işe vermiş ve sektörü ileri taşımak için çalışmış bu güzel yürekli insan ile İzmir’e her geldiğimde muhakkak yollarımız kesişti. Arşivimdeki bazı fotoğraflarını aşağıya ekleyeceğim.

Son toplantıda daha önce Antalya’da bana sorduğu soruyu tekrar etti.
Bu makinelere bakımı nasıl yapmalıyız? Bu soru benim için şu anlama geliyor. Halı yıkamacılar makinelere yeterince bakım yapmıyor. Onlara bu konuda eğitim vermeliyiz. Siz de kendinizi bu konuda geliştirmeli, bakım prosedürleri konusunda sektörü bilgilendirmelisiniz. Bu çok özel bir soruydu benim için. Bana 8 fırçalı halı yıkama makinesi kaç lira oldu sorusunu sorsaydı, bizim dernek üyelerine kaça yaparsınız? sorusunu sorsaydı sektör adına hiç bir kazanım olmayacaktı. Kendi menfaatinden geçmiş insanlar böyle sektöre su gibi, güneş gibi can veriyorlar işte.

Şakir başkanımızı ilk kez Temsiad’ın kurulduğu yıllarda Bursa organizasyonunda tanımıştım. İzmir’den misafir olarak katılmıştı toplantımıza. Birlikte Bursa’nın çeşitli tarihi mekanlarını gezmiştik. İstişare için kendisine sorulan her soruya büyük bir vakurla ve hassasiyetle, düşünerek pişirdiği cevapları tane tane verirdi. Toplam dernekle veya şahsen İzmir’e 7 kez gittim. 6’sında kendisi ile görüştüm. Bana Türkiye’nin ilk boru tipi halı sıkma makinesini yapan Kent halı yıkama fabrikası sahibi Cahit abiden, Türkiye’nin ilk patentli halı yıkama makinesi olan Seblini bantlı halı yıkama makinesinden o bahsetti. O makine çıktığı dönemde neredeyse herkes el tipi yıkama yapıyordu. Fakat kendisi çıkan ilk patentli halı yıkama makinesine sahipti. Çağın gereklerini iyi takip ediyordu.

Şakir Akyüz abimiz bize mesleğini iyi yaparak örnek oldu. Kendisine tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Halı yıkama sektörü bir akrabasını yitirmişçesine üzülmüştür. Dernekteki üyeler cenazesindeydi. Türkiye’nin hemen her yerinden gelmiş dostları vardı. Mezarına toprak atarken, mezarını düzeltirken Şakir abimizin sırtını sıvazlar gibi onu ahirete yolcu etti dostları. Uzun bir süre mezarı başında kaldılar. Akraba gibiydi hepsi. Onu tanımış olmaktan dolayı çok mutluyum. Bizler de mesleğimizi onun hassasiyetinde yaparak gideriz inşallah bu dünyadan.

Temizlik Sanayicileri ve İş Adamları Derneği olarak gelenekselleştirdiğimiz Altın Parıltı ödüllerine vefa adına bir yenisini daha ekledik. Şakir Akyüz Ömür Boyu Eğitim Ödülü. Ömrü boyunca; kendini ve meslektaşını geliştirmek için çaba sarfeden iş ortaklarımıza verilmek ve Şakir Akyüz abimizi anmak adına…