Halı Bakımı

Halı Bakımı

Halılar için düzenli temizlik şarttır. Halılarınızı güçlü ve tercihen fırçalı elektrik süpürgesiyle halı üzerindeki trafik yoğunluğuna bağlı olarak günlük veya haftada en az iki kere bütün yüzeyi süpürün. Yılda en az bir kez Profesyonel bir firmaya halılarınızı temizletin.

HALI BAKIMI UYARILARI

Halının üzerine ayak kısmı sivri veya dar eşyalar koymayın. Halı üzerindeki eşyalar ne olursa olsun belirli aralıklarla halının veya eşyaların yerini değiştirin. Aksi taktirde halı havı deforme olacaktır.

Sıklığı 900.000 uç ve fazlası olan halıların yüzeyini sivri veya keskin uçlu cisimlerle çizmeyiniz. Çünkü düz duran havların arasına zorlanmayla yatan uçlar, halı havının sık olmasından dolayı kendi kendilerine düzelemeyeceklerdir. Buda uzun sürede halı havlarında deformasyona neden olacaktır.

Hav ipliği cinsi ne olursa olsun halı yüzeyine 70 °C ve üzerindeki herhangi bir maddeyle temas ettirmeyiniz. (SU,ÇAY,ÜTÜ V.B.)

HALI BAKIMINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Halı, Deterjan, Sert yüzey temizleyicileri, çamaşır suyu , tuz ruhu gibi maddelerden uzak tutulmalıdır. Bu ve benzeri maddeler asla temizlikte kullanılmamalıdır. Çünkü bu tür maddeler halı dokusuna zarar vererek halının çürümesine neden olabilmektedir. Genel temizlik için mutlaka profesyonel bir firmaya baş vurun.

Halının üzerine dökülen sıvı hemen emici bez, kağıt havlu veya vakumlu süpürge ile halıdan uzaklaştırılmalıdır. Dökülen maddenin cinsine göre leke çıkarma talimatları uygulanmalıdır.

Halı yüzeyinde trafik (kullanım yoğunluğu) farkı olan yerler arasında farklılıklar olası kaçınılmazdır. Özellikle düz ve açık zeminli halılarda bu durum daha da belirginleşecektir. Bu durumun önüne geçmek amacıyla halınızın yeri belirli aralıklarla değiştirilmedir.

Halı taşınırken veya muhafaza edilirken kesinlikle katlanmamalıdır. Her zaman rulo halinde taşınmalı veya muhafaza edilmelidir. Muhafaza yeri nemli veya rutubetli olmamalıdır.

Kesik elyafla üretilmiş halılarda bir miktar tüy dökülmesi olur. Düzenli olarak güçlü elektrik süpürgesi ile süpürülen halılarda bu durum çok kısa sürede yok denecek kadar azalır. Halı bakımı adına halıyı süpürmek önemlidir.

Halı Bakım Kılavuzu

Halı Bakım Kılavuzu

Halılarda görülen gölgelenme üretim kaynaklı bir sorun değildir. Halı üzerindeki trafik farklılıkları, nem farklılıkları ve zemindeki düzgünsüzlük farklılıklarından kaynaklanan ve özellikle açık zeminli düz halılarda daha görünür olan sorundur. Halı bakımı ile ilgili değildir.

HALI BAKIM KILAVUZU

Kesik uçlu halılarda ayak izleri olur. Bu durum halının serildiği yere kullanılan desenin sadeliğine ve hav ipliklerinin parlaklığına bağlı olarak artıp azalır. Bu tür izlerden rahatsız olan kullanıcıların daha karışık koyu renkli desenler tercih etmelidir.

Halı havının uzun süre direk güneş ışığı alması durumunda renklerde değişim meydana gelir. Direkt güneş ışığı alan yerlerde halının yerini sık sık değiştirmek gerekir. Direkt güneş ışığı alan saatler perde kullanmak halı bakımı açısından olumsuz durumların önüne geçer.

Farklı hav iplik üretim lotlarıyla üretilen halılarda bir miktar farklılık olabilir. Ayrıca daha önce alınıp bir miktar kullanılmış halı ile aynı desenden yeni halı arasında da farklılık mutlaka olacaktır. Eski halı ile eş olarak kullanılmak üzere halı alırken bu durum göz önüne alınmalıdır.

Yuvarlak, oval ve sekizgen halılar her kenarı overlok dikilmiş olarak satılırlar ve bu halılarda halı dokuma yönünde (normal halıda saçak takılan bölge) olan kenarlar yan kenarlara nazaran halı dokuma tekniği gereği daha zayıf overlok tutma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla çırpma ve dövme bu halılarda overlok patlamalarına sebebiyet verecektir. Bu tür halılar alınırken ve kullanılırken bu özellik dikkate alınmalıdır.

Açık zeminli halılar daha kolay kir gösterir ve temizlenmesi zordur. Halı seçimi yaparken kullanılacak yerin durumuna göre zemin rengi belirlemek daha sonraki kullanım kolaylığı için faydalı olacaktır. Unutmayınız ki hiçbir leke çıkartıcı lekelenen eşyaya zarar vermeden bütün lekeleri asla tamamen çıkartmaz.

Halınız saçaklı ise, saçaklarını kirden korumak amacı ile asla bant yapıştırmayınız. Bantta bulunan kimyasal yapıştırıcılar saçaklarda telafisi mümkün olmayan lekelere neden olur.

HALILARINIZI UZUN YILLAR AYNI GÜZELLİKTE MUHAFAZA ETMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ HALI BAKIMI UYGULAMALARINI YAPIN.

  • Şampuanlarla silmeyin.
  • Elektrik süpürgesi ile belirli aralıklarla vakumlayarak temizleyin.
  • Süpürme işlemini halının tüylerinin yönünde ve yavaşça yapın.
  • Halılarınızı dövme, çırpma gibi sert darbelerden sakının.
  • Unutmayın, halı üzerindeki lekelere derhal ve doğru şekilde müdahale edin.
  • Eğer bir leke çıkarıcı kullanmanız gerekiyorsa önce halının görünmeyen bir köşesinde deneyin.
  • Halılarınızı yılda iki kez bol su ile yıkatın.
  • Uzun süre eşya altında kalan kısımların ezilmesini önlemek için halının konumunu değiştirin.
  • Tüm halılarınızı halı bakımı ile sağlık ve mutlulukla güle güle kullanmanız dileğiyle…