Bulunduğu bölgede markası ile kurumsallaşmış halı yıkama işletmelerinin ortak özelliklerinden halı ölçme hassasiyeti ve halı ölçümü yöntemleri konusuna değinmeye çalışacağım.

Halı ölçme hassasiyeti ve halı ölçümü

Halı ölçme hassasiyeti

Halı yıkama sektöründe yazılı kaynaklar oldukça sınırlıdır. Bu sebeple bizde çok okuyan değil, çok gezen biliyor. Gezdiğim bazı profesyonel işletmelerde halıların özellikle ölçtüğünü, hem tek tek ölçüldüğünü fark ettim. Hem de bütün halılar küsuratlı olarak kayıt altına alınıyor. Doğrusu da budur.

HALI ÖLÇME HASSASİYETİ

Evet, halı ölçümü halı yıkama mesleğinde hassasiyet gösterilmesi gereken en önemli konudur. Eğer halı yıkama mesleğinin bir okulu olsaydı öğretilmesi gereken ilk konu bu olurdu. Bu konunun önemini şöyle bir örnek ile anlatabiliriz. Bir kasaba gidip bir kilogram et alacak olsanız, kasap göz kararı bir eti size ortalama fiyat üzerinden ücretlendirerek verir miydi?  Böyle yapsa kendinizi nasıl hissedersiniz? O kasaba bir daha gider miydiniz? Ayrıca kuyumcuların bu şekilde çalışacağını hayal dahi edemeyiz. Oysaki bazı halı satıcıları, örneğin yatak odası halı takımlarına genelde ölçmeden standart bir metrekare yazıyorlar. Halı yıkama işletmeleri de bu düzeni devam ettiriyor. Neticede takribi ölçülerek fiyatlandırılan mallar kıymetini yitirir.

Alternatif Fiyatlama Yöntemleri

Alternatif ölçme yöntemi olarak, Bulgaristan’daki halı yıkama işletmeleri fiyatlarını halı ağırlığına göre fiyatlandırıyor. Ayrıca yine bazı ülkelerde halılar kirlilik derecelerine göre exper değerlemesi ile fiyatlandırılıyor. Bunlara diyeceğim yok. Garabet bizim ortalama metrekareyi yukarı yuvarlayıp fiyatlandırmamızda. İşin bereketini kaçıran da burası. Profesyoneller ise halı 5,85m2 geldiyse onu asla 6m2 olarak yazmaz. Bu da işe bereket katar.

Ölçemediğini Yönetemezsin!

Örneğin istatistikte “ölçemediğini yönetemezsin!” diye bir kural vardır. İşletmesinde kaç metrekare halı yıkandığını ölçemeyen, o işletmeyi yönetemez. İlaveten ölçmek, performans değerlendirmesi için de önemli veriler sunar. Otomotiv sektöründe işletmeler için saniyeler bile kıymetlidir. Personelin adım sayısını ve vücut hareketlerini azaltmak için yalın üretim teknikleri geliştirilmiştir. Neticede tüm bu iyileştirmeler ölçülen veriler üzerinden hesaplanıyor. Ayrıca gezdiğim profesyonel işletmelerde, makinelerin konumları bile personelin daha az enerji tüketeceği şekilde ayarlanıyor. Yıkamadan çıkan ıslak ve ağır halılar sıkma makinesine bir iki adımla atılıp sıkılıyor. Sıkma makinesinden çıkan halılar kolay bir yöntemle askıya gönderiliyor.

Sonuç olarak tüm bu iyileştirmeleri her şeyi ölçerek yapabilirsiniz.