“Hassas halı ölçümü” 10 yıldan beri profesyonel firmalarda inceleyip gördüğüm ortak bir özelliktir. Sanki işin bereketi halıları dikkatli ölçmekten geçiyor gibi. Ne dersiniz bu konu hakkında?

Görüştüğüm bazı işletmelerde de kapıda fiyat verme gibi bir uygulama mevcut.
Ekseriyetle işletmeler yaklaşık m² ile ölçüm yapıp fiyat hesaplıyor ve bana göre hata ediyor. Meseleyi insani açıdan, dini açıdan, iktisadi açıdan ele almak mümkün. Hangi yönden incelersek inceleyelim halı ölçümüne azami dikkat etmek gerekiyor.

Hakkın olmayan bir şeye sahip olmak insani açıdan tüm toplumlarda ayıplanmıştır. Dini açıdan incelendiğinde de konuyla ilgili Araf suresi 85. ayetin son kısmında “Ölçüyü ve tartıyı tam yapın, insanların eşyalarını eksik vermeyin.” buyrulmuştur. İktisadi açıdan da mal güvenliği, haksız kazanç tüm iktisadi sistemlerde problem olarak görülmüştür.

Hesabını iyi tutan tüm işletmelerde büyüme, planlama, organize etme becerisi daha hızlı gelişmektedir. İşletmemin neresini düzelteyim, ilk nereden başlayayım diye düşünen arkadaşlarımıza tavsiyem “halıları ölçerek başlayın” olacaktır.

Bu minvalde pratik bir ürün geliştirmek için imalatçı meslektaşlarımı göreve davet ediyorum.

Selam ve saygılarımla.
Rıdvan Bektaş