Halı Yıkamada Havuz Faktörü

Halı Yıkamada Havuz Faktörü

Halı yıkamada havuz: bazı halı yıkama fabrikaları su ve deterjan tasarrufu veya kolay leke çözmek için kullanır. Yıkama işleminden önce halılar plastik, beton veya metalden yapılan havuzlara konur. Su ve çeşitli kimyasallar (klor, renk koruyucu, halı şampuanı, çamaşır suyu vs.) içerisinde istiflenerek leke yumuşatma işine yarar.

Havuzda bekletmek hijyenik midir?

Havuzlu sistem halı yıkama ile yapılan halı temizliği işlemi ilk bakışta tasarruf açısından olumludur. Ancak çoğunlukla hijyenik açıdan hiç de sağlıklı değildir. Çünkü birden fazla insanın kullandığı çok sayıdaki halı aynı havuz içerisinde bekletilerek içerisindeki mite, bakteri, virüs ve mikropların başka halılara bulaşmasına ve bir evde bağışıklık kazanılan bir virüsün (örneğin grip virüsü) başka bir evde tekrar insanları hasta etmesine neden olmaktadır.

Hangi Halılar Havuzda Bekletilir?

Ayrıca bu işlem bazı halıların yıkanmasında kolaylık sağlar. Ancak bazı halılarda (yün halılar, çin, nepal, hereke, ısparta halıları ve el dokuma halıların bazıları) renk karışmasına, boya akmasına ve iplik sararmasına neden olur. Renkli halılar içerisinde açık renkli halıların bekletilmesi de açık renkli halılar için olumsuz bir sonuç doğuracaktır. Plastik hammadde ile yapılan makine halılarında kullanılması hijyenik açıdan olumsuz olsa da kullanım kolaylığı açısından fayda sağlar.

Bu durumda halı yıkama firmaları ne yapmalı?

Halı yıkama fabrikaları iş yoğunluğunda kullanılan bu sistemi, ya bireysel olarak her ev için ayrı havuz kullanarak yapmalı, -ki bu ekonomik olmayacaktır- veya sürekli su sirkülasyonu sağlanan ve halıların sırayla ıslatıldığı, uzun müddet suda bekletilmeden yıkama işlemi gerçekleştirilen bir sistem kurmalı. Bu anlamda Gar-Mak Makine olarak Ar-Ge çalışmalarımız sürüyor. Kir yumuşatma havuzu projemiz devam etmekte.

Kısacası halıları havuzda bekletmek hem insan sağlığı açısından, hem de müşteri memnuniyeti açısından tavsiye edilmeyen bir sistemdir.