En önce ifade edilecek şey halı parfümü insanda hatıraları canlandırmada çok üst düzey bir tetikleyicidir. Çocukken aldığımız kokular o anki hali iyi veya kötü olarak kaydeder. Daha sonra alınan benzer kokularda çocukluğa ışık hızında geçiş yapılarak hisler ani değişime uğrar.

HALI PARFÜMÜ VE HAFIZA

Kunduradan aldığım Nuri Leflef kundura cilası ile ayakkabıma sürmeye başladığım o an 20-25 yıl önceye ışınlandım. Erzurum Cumhuriyet Caddesinde ayakkabılarımı boyattığım günlere. Kavaflar çarşısından yeni aldığım ayakkabı kokusuydu bu. Film şeridi gibi gözümün önünden geçerek beni ışık hızında bir Erzurum yolculuğuna çıkardı.

Algı Gerçektir* isimli eserde kokunun insan hafızasını canlandırma etkisinin bilimsel olarak kanıtlandığına dair bir dizi deneyler anlatılmış. İşin o kısmını burada detaylandırarak vaktinizi almayacağım. Merak eden arkadaşlara kitabı okumalarını öneririm.
Gelelim halı yıkamadaki halı parfümü kullanımına. Parfüm temizlik sektörünün profesyonellerinin çoğunun kullanmadığı bir ürün. Hatta kullanılmaması gerektiği mücadelesi verilen bir konu. Çünkü temizlik kokmaz.
Halı parfümü

Halı Parfümü

Peki bu güzel kokuyu sevmemize engel midir? Tabi ki değildir. Pis kokmamak bir insani vasıftır. Genellikle temizliğe alamettir. Kirli kokuları örtme amaçlı olmadığı sürece güzel koku kullanmanın hiç bir sakıncası yoktur. Hemen bir parfüm veya kolonya ile ortamın havasını değiştirebiliyorsunuz. Bu hem iyi bir eşya hem de iyi bir etki.

OTOMATİK PARFÜM SİSTEMİ

Biz geçtiğimiz yıl halı yıkama sektöründeki iş ortaklarımızın ısrarcı yönlendirmeleri ile bir ürünümüze otomatik halı parfümü sistemi entegre ettik. Bazı iş ortaklarımız bu özelliği kullanmasa da sistem hava basıncı ile halı parfümü tüketimini azalttığı gibi parfümün halıya işlemesini sağlıyor. Benim de hoşuma gitmeyen bir nokta var: Eğer firma halısını yeterince temiz yıkamazsa, bu özelliği kullanarak halıya sadece bir temizlik efekti vermiş olur. Üstelik insan sağlığına ciddi zararlar verebilen sentetik esanslarla üretilmiş parfümler de var. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Prof. Dr. Nazan Apaydın DEMİR hanımefendinin makalesine bakalım.Açıkçası yaptığım işin içime sinmesini, ideolojik olarak çelişkiye düşmemeyi çok önemsiyorum. Biz yaptığı iş gereği insanlığa hiç bir zararı olmayan hatta tamamen faydası olan bir sektörün temsilcileriyiz. Eğer ürettiğimiz ürün veya hizmet insan sağlığına zarar verecekse, hatta tek bir insanın ciğerlerini deforme edecekse o işi içime sinerek yapamam.

Parfümü ve dezenfektan için!

Sizin yönlendirmelerinizle oluşturduğumuz otomatik parfümleme aparatı, “korona günlerinde” önemli bir boşluğu doldurdu. Ayrıca, parfüm yerine dezenfektan kullanarak, halıyı poşete koymadan önce bakteri ve virüsten koruyabilirsiniz. Böylece, halı serildikten sonra ev hijyenine de katkı sağlamış olursunuz. Bu inovasyon, günlük yaşamınıza pratik ve sağlıklı bir çözüm getiriyor.

Bu konuda sizin görüşünüz nedir?
Sizce halı yıkamada halı parfümü kullanmak doğru mu?
*Aradhna Krishna - Algı Gerçektir (Beş duyu satınalmada davranışlarını nasıl etkiler?) 1. Baskı, Ka Kitap, Temmuz 2016

**https://www.labmedya.com/sentetik-kokular