Anadolu’nun güzide şehirlerinden bir tanesinin halı yıkama dernek başkanı arkadaşım mesleğin saygınlığı konusunda başından geçenleri şöyle anlattı:

İşlerimin seyrek olduğu bir gün çalan telefona ben baktım. Ahizenin öbür ucundaki ses hiç de sevimli olmayan bir eda ile “Halıları kaça yıkıyorsunuz?” diye sordu. Fiyat bilgilendirmesi yaptım. Çok pahalı yıkıyorsunuz! dedi. Detaylarını anlatırken “Tamam gel götür halıları!” cevabını aldım. Sinirimden ne diyeceğimi bilemedim. Önümüzdeki hafta ancak alabilirim. Müsait değilim. Diyerek savuşturdum müşteriyi.

Görüşmenin sonunda değerli meslektaşınız “Rıdvan kardeşim o güne kadar yaptığım işin çok fiyakalı bir iş olduğunu düşünüyordum. İnsanların gözünde hamallık bile bizim mesleğimizden daha itibarlıymış.” dedi.

Eskiden müşterileriniz telefonda veya kapıda gerçek bir halı yıkama ustası ile muhatap oluyordu. Fakat şimdilerde profesyonel işletmelerde telefonlara sekreterler bakıyor, kapıya da halı taşıma kabiliyeti olan şoförler gidiyor. Profesyonel olmayan işletmelerde de usta olmayan işyeri sahibi müşteri ile yüz-göz oluyor. Belkide bundan dolayı eskiden daha saygın bir meslekti halı yıkama mesleği.
Şimdilerde profesyonel işletmelere düşen görev personellerini eğitmek, profesyonel olmayan işletmelere ise eğitimlerini tamamlayıp hızla makineleşmeye gitmektir.
Burada halı yıkama derneklerinin mesleki eğitime yönelik faaliyetler yapması gerekir. Eğitimde mesele MEB’a veya Meslek Odaları’na yüklenmemeli, “bilgi paylaşıldıkça çoğalır” düşüncesinden hareketle geriden gelen meslektaşlara tecrübeler aktarılmalıdır. Bu konuda tanıdığım meslek büyükleri zaten iş yerlerinin kapılarını sonuna kadar açmıştır. Üyesi olmaktan gurur duyduğum çiçeği burnunda derneğimiz TEMSİAD geçtiğimiz hafta sonu düzenlediği programda mesleğinizi ilgilendiren konularda eğitimler vererek farkındalık oluşturmuştur. Halı yıkama sektörüne yıllarını vermiş tedarikçi abimiz sn Ramazan Oran bey de bir çok şehirde “halı yıkamada sorun giderme” başlıklı bir seminer düzenliyor. Bir çok tedarikçi dostum sizlerin sorunlarınızı çözmek için ürün geliştiriyor. Sektörde halı yıkama mesleğinin hak ettiği saygınlığı kazanabilmesi için meslek büyüklerine kulak vermeli, boş tartışmalardan uzak durup icraat yapılmalıdır. Telefonda ve birebir iletişim eğitimleri başta olmak üzere diğer mesleki konuları da gözardı etmeden hızlıca eğitim seferberliğine gidilmelidir. Biz GarMak olarak her türlü eğitime sponsor olmaya varız. Eminiz ki diğer tedarikçi dostlarımız da bu konuda desteğini esirgemeyecektir. Selamlar.
Rıdvan Bektaş