Stres Yönetimi ve Kortizol Hormonunun Kullanımı
Stres Yönetimi

Stres Yönetimi

Öncelikle belirtmeliyim ki stres yönetimi hayatımızın kaçınılmaz bir parçası. Çoğu zaman negatif bir etkisi görülse de, kortizol hormonu hayatta kalmamıza yardımcıdır. Bu yazıda, kortizol hormonunun insan vücudu üzerindeki etkilerine, stresin aslında nasıl bir yaşam gücü olduğuna ve günlük yaşamımızdaki pozitif rollerine detaylı bir bakış atacağız.

Babalar, söz konusu çocukları olduğunda muhteşem reflekslere sahiptirler…:)

pic.twitter.com/U0Tnc9fWvD

— Biliyor Muydunuz (@bilio_muydunuz) November 12, 2020


Kortizol Hormonu ve Günlük Hayattaki Etkileri

Kortizol, adrenal bezler tarafından salgılanan ve vücudumuzun stres anında uygun şekilde tepki vermesini sağlayan bir hormondur. Bu hormon sayesinde, ani reaksiyon göstermemiz gereken durumlarda – örneğin, bir araç kullanırken ani bir manevra yapmak veya masadan düşen bir nesneyi yakalamak gibi – gereken çevikliğe ve hızlı karar verme yeteneğine sahip oluruz.

Stresin Olumlu Yönleri

Her ne kadar stresin olumsuz yönleri sıkça vurgulansa da, yönetebildiğin stres seni motive eder. Bütün yanlarıyla stres odaklanmamızı sağlayan ve hatta bazı durumlarda büyümeye iten bir güçtür. Abraham Twerski’nin ıstakoz hikayesinde verdiği örneğin bu konuyla ilgili kısmını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Istakozlar kabuk değiştirme sürecinde yaşadıkları stres, onların büyümelerini ve gelişmelerini sağlar. Benzer şekilde, insanlar da stresle doğru şekilde başa çıkarak kişisel ve profesyonel gelişimlerini destekleyebilirler.

İş Hayatında Stresin Rolü

Elon Musk gibi başarılı iş insanlarının deneyimleri de stresin, özellikle yöneticilik pozisyonlarında kaçınılmaz olduğunu ve hatta gerekli bir motivasyon kaynağı olduğunu gösteriyor. Musk’ın Tesla ve SpaceX gibi şirketlerdeki liderlik deneyimi, stresin sürekli bir öğrenme ve adaptasyon süreci gerektirdiğini, ancak bu sayede büyük başarılara ulaşılabileceğini vurguluyor.


Sonuçta stres, hayatın ayrılmaz bir parçasıdır. Kortizol hormonu, stresle başa çıkmamızı sağlayan vücut mekanizmalarımızın temel taşlarından biridir. Stresi tamamen hayatımızdan çıkarmaya çalışmak doğru değildir. Onunla nasıl sağlıklı bir şekilde yaşayabileceğimizi öğrenmek ve stresin sağlayabileceği faydaları keşfetmek yararlı olacaktır. Bu yazı, stresin ve kortizol hormonunun insan hayatındaki rolünü anlamamıza yardımcı olacak. Stresle daha bilinçli bir şekilde başa çıkmamızı sağlayacak.

Stressiz hayat, stressiz yaşam gibi süslü cümleler sizi yanıltmasın. Stres sizi hayatta tutar.

Ne demiş Niyazî Mısrî; Dermân arardım derdime, derdim bana dermân imiş.