Kolaycı insanlarımız bir konfor ürünü olan halının üzerine iplik kalitesine, halı cinsine bile dikkat etmeden getirip halı örtüsü örtüveriyor. Modern dünyanın insanımıza öğrettiği en önemli alışkanlıklardan biri de kolaycılık. Konfora alışan insanlar bu noktadaki daha fazla konfor beklentisini karşılamak için çeşitli çarelere başvurmaktadır.

Halı örtüsü zararlı mı?

Halı örtüsü zararlı mı?

Bu yazımızda halı üzerini örtü ile kapatmanın zararlarını sıralamaya çalışacağız.

Neden halı örtüsü kullanmamalıyız?

1. Halı üzerinde çıplak ayakla yüründüğü zaman insanın vücuduna ciddi anlamda pozitif enerji yükleyebilen bir konfor ürünüdür. Özellikle yün, nepal, ısparta ve diğer yün el dokuma halılarında, hele bir de mis gibi yıkanmış bir halı ise, bu his tarif edilemez boyutlara ulaşmaktadır.

2. Yapısı itibariyle halı evde oluşan tozları içerisine çekerek ev hijyenine ciddi anlamda katkı sağlayan bir eşyadır. Halının nefes almasını engellerseniz evin diğer bölgelerinde ciddi anlamda kirlenme gözlemlersiniz.

3. Yoğun kirletilen bir halıyı yıkama sonrası en az üç ay boyunca süpürerek kullanabilirsiniz. Fakat örtülmüş bir halı üzerine dökülen her hangi bir sıvıdan dolayı küflenme riskiyle karşı karşıyadır. Tekrar örtülebilmesi için hemen yıkanması gerekir.

4. Evde örtülmeye en uygun ürünler koltuk, kanepe ve sandalyelerdir. Naylon ipliğe sahip halılar örtüldüğü zaman hav uçlarında sürtünmeye bağlı yanma ve buna bağlı olarak kararmalar, topaklanmalar oluşur. Tekrar kullanmak için halının kırpma işleminden geçmesi gerekir. Bu da hav boylarını ve halı ömrünü kısaltır.

5. Evde bebek sağlığı açısından da örtü kullanımı uygun değildir. Örtü yüzeyi bebeğin soluyacağı ev tozunu biriktirir salgın hastalık bulaşma riskini artırır.

6. Halı örtüsü genelde evin en çok kirletilen halılarında -özellikle mutfak halılarında- kullanılır. Bu şekilde kullanıldığında mutfağı haftalık süpürmek yerine örtüyü haftalık yıkamak gerekir. Örtü de olsa evde yaşayanlara hijyeni hissettirmek çok önemlidir.

Halılarımız, evimizin konforunu ve estetiğini artıran unsurlardır. Ancak, halı örtüsü kullanmak, bu değerli varlıklarımızın nefes almasını engeller ve zarar verebilir. Konfor arayışında, kolaycılığa kapılmadan, halının doğal güzelliğini ve fonksiyonunu korumak önemlidir. Halılarımızı özenle koruyarak, ev hijyenine katkıda bulunabiliriz. Unutmayalım, evimizdeki temizlik ve hijyen, sağlıklı bir yaşamın temelidir.

Hijyenik evlerde esen kalın.

Rıdvan Bektaş